Pazar, Mart 22, 2015

İki Hafta Yazmadık Ne Çok Şey Birikmiş


Blog tam olarak neydi? Eskiden buraya yazdıklarımla şimdi yazdıklarım arasında Grinin 50 Tonu fark var neredeyse. Eskiden aklımdan geçenleri iyi kötü, doğru yanlış demeden döktüğüm bir günlük gibiymiş buralar. Eskiden dediğime bakmayın değil, bakın; keza 10 senedir blog yazıyorum burada dile kolay. İstikrar dendi mi AKP 1, Emir Bey 2. sırada. Lütfen! Son yıllarda ise hem daha az yazacak vakit oluyor, hem de buraya yazdığımada son yazımdan o güne kadar geçen olayları ve yakın vadede başıma gelecek olayları not ediyorum genelde, karşılaştığım başka haberler ve gelişmeleri de tabii. Yani artık burası biraz daha "beynim patlamasın ama bunlar da silinip gitmesin" dediklerimi depoladığım bir yer. Evet arada Peter'a olan nefretim de burada vücut buluyor, hükümete duyduğum kızgınlık da ama genel hatlarıyla eskiden bu yana Gözümün Seyir Defteri'nin yaşadığı en büyük değişiklik iç dökülen bir yerden beynimden uçup gitmesin istediklerimi tutturduğum bir mecraya dönüşmüş olması sanırım.

Peki neler uçup gitmesin beynimden sorusunu kendimi sorduğumda ilk olarak karşımıza bir Nu Park klibi çıkıyor. Nu Park'ı Pürtelaş 3+1'in 19. bölümünde konuk etmiştik. Bize bugüne kadarki -neredeyse 30 bölümlük- arşivin içinde en enteresan performanslardan birini yaşatmışlardı. Hâl böyle olunca yeni kliplerini görünce izlemeden geçemedim. Siz de buyurun izleyin/dinleyin. Keyifli bir iş olmuş: Walk in the HouseBir diğer karşıma çıkmasıyla beni heyecanlandıran konu da Red Bull'un "Alternatif Müzik Camiasının Lokomotifi 8 Müzisyen" başlıklı listesiydi. Ben bu başlığa tıklarım, merak edip tıklamayacak bir müziksever bulmanız da zor diye düşünüyorum. Üstelik içerik de canavar gibi. Gerçekten de başlığın hakkını verecek isimlerden bahsetmişler, vaktiniz olunca siz de hem okuyun hem videoları izleyip dinleyin.

Bu arada hafta içi görüp görmemle mutlu olmamın bir olduğu bir blogdan bahsedeyim. Dostum Hasan gif'lerden oluşan bir blog açmış, işin daha süper yanı şu an blogda sadece bizim düğün zamanı çekilen karelerden yapılmış gif'ler var. Bir örnek buraya koyayım kalanları da girip kendiniz inceleyin: fiili genitif


Geçtiğimiz hafta sonu oluşan bir diğer güzel gelişme ise Avaz Avaz ile gerçekleştirdiğim Pürtelaş 3+1 röportajıydı. Kendileriyle bu ilk röportajım değil, hatırlayanlar olacaktır yıllar evvel de kendileriyle bir sohbetimiz olmuştu. Büşra ile o gün iptal olan Pürtelaş çekimini de fırsat bilip uzun uzun hayallerimizden ve hedeflerimizden konuştuk. "We can do it!" gazıyla birbirimizden ayrıldık. Çok keyifli gündü açıkçası, keyifle ve heyecanla röportajın yayınlanmasını bekliyoruz hepimiz ekipçe. =)

Hayaller demişken bu arada hayallerinin peşinden koşan bir abimizin konuşması belki size de ilham verir. Ben keyifle dinledim; La Blogothèque ile bugünkü "sessions" algısını doğuran adamlardan biri olur Vincent Moon, buyurun siz de bir bakın bence.

Bir de şöyle bir kısa belgesele denk geldim, LAMEKAN: Metalaşan Kentin Çöküşü adında. Hoş gerçi belgeseller çekiliyor, araştırmalar yapılıyor, makaleler yayınlanıyor da ne işe yarıyor gibi düz bir soruya cevap veremiyoruz hâlâ ama yine de değerli evrak bunlar hep.O gün Büşra ile yaptığımız sohbet esnasında çok güzel bir projeden haberdar oldum. Yanlış anlamadıysam beehype dünyanın farklı diyarlarından müzik yazarlarının kendi bölgelerinden yükselen yetenekleri/keşifleri paylaştıkları ve bir iç onay mekanizmasının ardından bunu yayınlayan bir müzik tanıtım platformu. Takip etmekte fayda var, şayet müzik keşfetmeyi seviyorsanız.

Müzik demişken bir de konser haber vereyim. 1 Nisan Çarşamba akşamı saat 21:00'de Emir Bey ile bir dönem adeta evimiz bellediğimiz 60 m2'de sahne alacağım. Yine tek başıma konserler serime devam ediyorum 2015'te de. Benim hemen ardımdan da eski dostlar Dem, neredeyse her şarkısına kefil olduğum repertuvarlarıyla kulaklarınızda (şayet kaldıysa) kalan pası da alıverecek. Geliniz, bekleriz.Konser demişken son Peyote konseri çok keyifli geçti, Cihan ile ikimiz arka arkaya çıkınca bence biraz ölüm grubu oluyoruz ama iyi de oluyor. Bir aksilik olmazsa aynı iki konser bir arada formatıyla Mayıs'ta da Peyote'de olacağız. O gün konsere gelen, dinleyen, güzel laflar eden tüm dostlara ve müzisyenlere çok teşekkür ederim, paylaştıklarım bu sayede daha anlamlı oluyor gibi hissediyorum.

Bir de geçtiğimiz haftalarda (birkaç hafta oldu herhalde) konuk olduğum Başak Yavuz'un bi' şarkım var programının tam kaydını SoundCloud sayfama yükledim. Açık Radyo'da canlı olarak yayınlanan programda, 2 şarkı banttan çalındı, 3 şarkı da canlı olarak stüdyoda çaldım. Ayrıca o bir saatin nasıl geçtiğini hiç anlamadığım kadar keyifli bir sohbet gerçekleştirdik Başak ile. Dinlemek isteyip de kaçıranlar ve radyo dinlemeyi sevenler buraya buyursun. Başak'a da teşekkür edeyim bir kez daha bu vesileyle.


Başak demişken bu arada kendisinin çok güzel bir albümü var. Biraz benim cehaletim, albümünü yeni dinledim, Things adlı 2013 çıkışlı bu albümü sizler de dinleyin bence, hiç olmazsa giriş şarkısı Bu Aralar'ı bir açın, gerisi gelecek zaten göreceksiniz.

Bu aralar Başak Yavuz'un Things albümünün dışında Deezer'da en çok dinlediğim diğer iki albüm ise Can Güngör'ün efsane işi Silik Düşler albümü ve Emir Yargın'ın Geri Dönüşüm Kutusundaki Anılar'ı. Üzerlerine tıklayıp sizler de dinleyin. Pişman olursanız paranızı geri iade etmem çünkü zaten çoğunuz ücretsiz sürüm kullanıyorsunuz, birbirimizi kandırmayalım.


Bir yandan da Pürtelaş 3+1'in SoundCloud hesabına şarkılar yüklemeye devam ediyoruz. Son şarkılarımız Şirin, Orkun ve Biz'den. Oradan da başka bir yöne doğru güzel adımlar atıyoruz ufak tefek. Ayrıca geçen hafta yayınlanan ve Mr. Mina'yı konuk ettiğimiz Pürtelaş 3+1'in (şimdilik son bölümü olan) 28. bölümünü henüz izlemediyseniz çok ayıp ediyorsunuz, birbirimize boş yere ayıp etmeyelim: Pürtelaş 3+1 Bölüm 28: Mr. Mina

Bu hafta okuyup da etkilendiğim iki tane de haber iliştireyim şuraya. Birincisi Mustafa Altıoklar'ın Recep Tayyip Erdoğan için zamanında sarf ettiği ve mahkemeye taşınan "Kişilik bozukluğu var, 46 raporu vermek lazım." sözleri hakkında yaptığı tokat gibi savunma. Diğer aklımı alan haber ise yorumsuz paylaştığım şu haber.


Dün öğleden sona Kalben ve Berkant'la tanıştık ve kendilerini Modadaki Pürtelaş 3+1 stüdyolarında ağırladık. Pek keyifli vakit geçirdik, keyifli de bölüm oldu. Tabii yayınlanmasına daha ciddi bir zaman var ama olsun. Bir aksilik olmazsa Pazartesi (yani yarın) ve Salı da beni çok heyecanlandıran iki çekim daha yapacağız: Çağıl Kaya ve Peyk ile. Heyecan dorukta.

Bu arada Yasemin Mori'nin albümüne de bir kulak kabarttım. Çıkış şarkısının bünyemde yarattığı allak bullaklık neyse ki albümü dinleyince azaldı. Bir önceki albüm Deli Bando için Dünya ne ise bu Finnari Kakaraska albümü için de Oyna o benim gözümde. Ayrıca albüme Kanatları Gümüş'ü koyarak beni yine karmaşık duygulara sevk etti Yasemin Mori. Düzenlemesi de çok güzel olmuş ama o şarkı benim albümümde olmalıydı. Hahahah.

Yazı sonu parçamız Nada'dan gelsin, Birileri.


Bugün de güneş açmasaydı kendimi kesecektim.

Hiç yorum yok: