Salı, Ocak 13, 2015

Facebook'ta Beğendiğim Sayfanın Paylaşımlarını Neden Göremiyorum?


Not: Buraya yazdıklarımı aslında önce Facebook sayfama sonra da profilime yazdım; sonra dedim ki bu bilgiler önemli belki başkalarının da işine yarar, bu sebeple internetin dipsiz dehlizlerinde yer alsın.

Facebook'ta beğendiğiniz (ve dahası takip etmek istediğiniz) sayfalara dair çılgın gerçekleri açıklıyorum sizlere gençler. Şimdi hepimiz Facebook'ta pek çok sayfa beğeniyoruz, kimisi "eşe dosta ayıp olmasın" diye, kimisi "unutmayım sonra döner bakarım" diye, kimisi de gerçekten "etkinliklerinden ve paylaşımlarından haberdar olayım" diye. İşte bizim derdimiz özellikle bu son grupla.

Belki dikkatinizi çekmiştir, özellikle takip etmek istediğiniz ve bu sebeple beğendiğiniz sayfalar bazen bir şeyler paylaşıyor, etkinlikler düzenliyor ve siz bunları günler sonra tesadüfen fark ediyorsunuz ya da hiç etmiyorsunuz. Peki "yahu ben bu sayfayı beğendim ama neden paylaşımlarını göremiyorum" diye hiç düşünüyor musunuz?


Facebook yazılımının sayfalara uyguladığı etkileşim bazlı bazı kararları var. Rakamları uydurarak bir örnekle durumu izah edeyim. Bir sayfanın yaptığı paylaşımı Facebook önce o sayfayı beğenenlerin %1'ine falan gösteriyor, paylaşım belli bir beğeni, yorum veya paylaşıma ulaşırsa bu dilim genişliyor misal %5-10 arasına ulaşıyor, eğer hâlâ etkileşimler sürerse paylaşımın görünürlük dilimi genişleye genişleye o sayfayı beğenen daha çok insanı kapsamaya devam ediyor.

Bu durum sonucunda aslında takip etmek amacıyla beğendiğiniz pek çok sayfanın yaptığı paylaşımlar size daha ulaşamadan solup gidiyor. Çünkü bahsi geçen zalım Facebook ufak/büyük demeden tüm sayfalara "paylaşımlarınıza reklam vermezseniz ancak bu kadar kişiye ulaşırsınız, daha fazlası için bana para ödeyin" diyor...

Ama takip ettiğiniz sayfanın bildirimlerinden haberdar olmanın bir başka yolu daha var, o da şu. Sayfayı "beğen" (like) butonuna basıyorsunuz ya hani. Siz bastıktan sonra o buton "beğendi" (liked) oluyor. Fare ile onun üzerine gelip beklerseniz altta ufak bir menü açılıyor. Orada en üstteki "bildirimleri al" (get notificiations) seçeneğine basıyorsunuz. Böylece takip ettiğiniz sayfa bir paylaşım yapınca size de direkt bildirim geliyor. Siz de gerçekten takip etmek istediğiniz şeyleri kaçırmamış oluyorsunuz. (Resimde nereye basacağınızı işaretledim tabii ki Paint ile.)


Bunu her beğendiğiniz sayfa için yapmayın tabii ama özellikle haberdar olmak istediğiniz sayfalar için çok faydalı bir yöntem. Bu sayfaların paylaşımlarını, beğenmek, paylaşmak ve yorumlamak da aynı şekilde yukarıda bahsettiğim sisteme göre o paylaşımın daha çok insana ulaşmasına etki ediyor. Yani beğendiğiniz şeyler daha çok kişiye ulaşsın, daha çok insanı etkilesin istiyorsanız beğeninizi göstermeniz gerekiyor aynı zamanda.

Bunu sadece kendi sayfam için anlatmıyorum, haberdar olmak istediğiniz tüm sayfalarda kullanabilirsiniz. Buraya kadar okuduysanız da gerçekten helal olsun.

Ama yine de çok ısrar ederseniz önce benim sayfamda deneyebilirsiniz:

Hiç yorum yok: