Salı, Eylül 22, 2015

İşverenlere Çok Önemli Duyuru ya da İşveren İlanı


Evet gençler bir süredir işsizim. İşten ayrılmamın hemen akabinde (ay başı) tesadüfen çok önceden Merve Hanımcığımla ayarladığımız bir tatil vardı, onu gerçekleştirdik, hatta son gün gaza gelip bir de Antalya yaptık, abimden kaçırdığımız emektar Megan az yakıyor zaten diye. Uzun yola doyduk, sezonu da güzel kapattık. Sağa sola bir miktar iş arıyorum duyurusu yaptım, kulakların delik olması önemli tabii ama evvelden yeni mezun olduğumda Facebook'ta çalışma koşullarımı bir belirtmiştim, çok müthiş faydasını görmüştüm, bir kez daha güncel çalışma koşullarımı sizlerle paylaşmak isterim:

- Aylık 20.000 TL maaş beklentim var. 20.000 € verirseniz daha sıkı çalışırım ama baştan söyleyeyim. "Senin bana maliyetin ne kadar haberin var mı?" gibi esnaf ayaklarına girmeyin, ben mi dedim size şirket kurun insan çalıştırın diye? Ben net adamım, siz de net olun, brüt olmayın, sizden bir şeyler çıkartınca geriye de önemli bir şeyler kalsın.

- Mesai saatlerimi verimli kullanırım. Mesai dışında akşamları, sabah erken, hafta sonları kendi hatamdan kaynaklanan bir sorun yoksa çalışmam, çalışanı da çalıştıranı da sevmem, ha özel bir durum olur, angarya dışı koşullarda tabii ki ben de bu özel duruma anlayışla yaklaşırım.

- Ek imkanları bol olan şirketleri severim, misal araba verse, sigorta yaptırsa, indirim çekleri de sunsa hiç fena olmaz. Ama şirket araba değil de triportör verse bundan her yerde bahseder, buraya yazar, Instagram'a fotoğrafını çeker koyarım, 3 ayda iş yerine talep patlaması yaşatırım.

- Araba ve triportör demişken ağırlıklı olarak Kozyatağı civarında çalışmayı düşünüyorum, iyi niyetli bir iş yeri ile karşılaşırsam Kadıköy - Kartal arasına da sıcak bakarım ve ek hak taleplerimin bir kısmından vazgeçerim.

- Haftanın 5 günü çalışırım. 3 gün ofis 2 gün evden çalış derlerse daha şevkli çalışırım, 3 gün çalış 2 gün yat derslerse o kadar müthiş çalışırım ki herkes şaşırır. Freelance, tam zamanlı, dönemlik iş gibi tanımlara pek takılmam.

- Özel hayatımı kendi istediğim ölçüde kendi istediğim kişilerle paylaşırım ve iş hayatımla özel hayatımı birbirine karıştırmayı çok da sevmem, en azından çalışma arkadaşlarımla samimi olana dek. Yarın öbür gün bir denyo çıkıp da "ohooo bu adam da iyi yaşıyor bir gün konserde, öbür gün galada davette, ne ara çalışıyor bilmem" derse kafayı çakar geçerim, çok düşünmem.

- Sadece kazandığım paranın değil yaptığım işin de beni tatmin etmesine özen gösteririm, iş geliştirmeye ve fikir üretip uygulamaya açığımdır. Patronun ya da ortağın vizyonlusunu, heyecanlısını, çalışkanını severim.

- Kısa sürede rutinleşmeyen işlerden ve mümkünse bana bir şeyler öğreten, beni birileriyle tanıştıran, yeni yerlere götüren koşullardan keyif alırım. Sürekli masa başı işin de sürekli ofis dışı işin de hayrını görmedim, iyi denge önemli. Ayrıca ofisi terk etme serbestim olmalı, zorda kaldığım zamanlarda "benim önemli bir görüşmem vardı" diyerek trafik olmadan eve dönebilmeliyim.

- İş arkadaşlarım iyi niyetli insanlar olsun isterim, birlikte çalışacağım ekip özellikle zeki ve çalışkan olmalı çünkü hangimiz sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını sevmeyiz ki?

- Deneyimli olduğum bazı alanlar var ama piyasadaki işlerin %75'inde şayet kafanız çalışıyorsa gayet başarılı olabiliyorsunuz, bundan artık eminim. Bu sebeple çok sektör bazlı bir arama filtrelemesi yapmıyorum iş ararken, karşıma çıkan heyecan verici ne varsa!

Bu liste daha uzar gider, bilirsiniz liste yapma konusunda da deneyimliyim ama şimdilik burada kesiyorum. Diyeceğim o ki ben iş başvurularına devam ediyorum ama bir yandan da bunu okuyan ve kendini bana hazır hisseden işverenler de bana başvuru yapabilirler. Mail adresim blogun sağ üst köşesinde yazıyor, CV atmanıza gerek yok, ne iş yaptığınızı birkaç cümleyle anlatın ama lütfen düzgün cümlelerle, yoğunsanız ben boşum, eve çağırmam, sizin ofise de gelirim görüşmeye. Bir de önümüz bayram diye herkes her işi bayram sonrasına erteliyor, ayıp oluyor, işinizi ciddiye alın, çalıştığınız vakti verimli geçirin.

3 sene önceden gelen şu güzide videoyu da bu vesileyle bir kere daha paylaşalım, parlatalım:


Bunun haricinde bir de bu aralar neler yapıyorum yazısı yazacağım merak etmeyin. (Etmemişlerdi zaten.)

Hiç yorum yok: