Perşembe, Eylül 03, 2015

Pürtelaş 3+1'in Sonuna Geldik


Geldik programımızın onuncu, yirminci, otuzuncu bölümü derken 40. ve son bölümüne. Evet efendiler dün gece Pürtelaş 3+1 adlı biricik müzik programımızın 40. ve son bölümünü yayınladık. ListeList'te yazarlık yapmaya başladığım günlerde "Yahu neden biz bir alternatif müzik programı yapmayalım hem bu alanı da sahiplenmiş oluruz?" diye soruşumdan bu yana tam 2 sene, programın ilk bölümünün yayınlanmasından bu yana da tam 1,5 sene geçmiş. Hey gidi vay.

Benim bu fikri önce Batu'ya sonra Ahmet Abi'ye açmam, ardından Levent ile oturup konuşmamız, ilk ortaya çıkan 3 cover 1 beste fikrinin telifler sebebiyle çok kriz yaratacağını anlamamız ve Levent'in ofise gelirken minibüste bulduğu 4'ü de beste olsun, +1'in başında ya şarkıya dair ya müzisyenin anlatmak istediği bir hikâye olsun fikri ve işe koyulmamız, Yiğit'in Pürtelaş'taki evi yani ilk stüdyomuz, Gün, Yiğit, Levent ve ben dördümüzün de olduğu nadir çekimlerden biri olan ilk bölümümüzün benim doğum günüme denk gelmesi, çok sevgili Can Güngör'ün ilk videolarını çekerek bu yola başlamamız, sonrasında yaşadığımız onlarca macera, onlarca öğrenme, tanıştığımız onlarca güzel insan ve ortaya çıkan 40 bölümlük ve 159 + 1 şarkılık heyecan verici bir arşiv...


Klişe tınlasa da her güzel şeyin bir sonu oluyor tabii. Yarın öbür gün Pürtelaş 3+1 bu şekliyle veya alternatif konseptleriyle devam eder mi, yerini başka işler alır mı, kaldığı yerde kalır mı bilinmez ama ben bu ara verme temalı ancak bence sona erme anlamlı duruma ithafen teşekkürlerimi sunayım.

Öncelikle bu fikre benimle birlikte "yükselen" Batu'ya, sonrasında bu işe inanmakla kalmayıp onu ListeList çatısında finanse eden Ahmet Abi'ye, ardından bu uzun süreç boyunca türlü nazımı kesinlikle bir şekilde çektiğine inandığım Ufuk, Cihan, Engin Amca ve Duygu'ya, hâlâ her hafta mail usulü dürtmeye devam ettiğim Emre ve Aziz kardeşlerime çok teşekkür ederim.


Gelelim bizim 4 kişilik (3+1) Pürtelaş ekibine. Öncelikle bu işin en başından beri "Biz bu işi Levent'le yaparız." diye bilinçaltıma yerleşmiş insan, yönetmenimiz Levo'ya (Levent Sevi) ardından her sefer bundan daha iyi olmaz herhalde derken daha iyisini yaparak ses kayıt alanında ülkemizin müzik programlarına çağ atlatan ve bize ilkin Pürtelaş'ta sonra Moda'da evini açan sesçimiz Yiğit'e (Yiğit Yemez) son olarak da ortamlara girip yüzünü eskitmekten daima kaçınan kurgu ve renklerden sorumlu bakan yardımcımız Gün'e (Gün Erdoğdu) sonsuz teşekkürler. Böyle bir ekiple çalışmak gerçekten muhteşemmiş, umarım bir gün herkese dostlarıyla çalışmak nasip olur. Hepiniz biliyorsunuzdur ama bir kere de buradan yazayım, sizleri çok seviyorum gençler, binlerce kez ellerinize sağlık!


Sondan bir önceki teşekkürlerim de bize konuk olan tüm güzel müzisyen dostlara. Çektiğimiz bölümlerin yarısından fazlasında ben de çekimlere gittim, çektiğimiz isimlerin dörtte birini önceden tanıyordum, bir dörtte birlik kısmıyla çekimlerde tanıştım ve iyi ki de tanışmışız dediğim insanlar hepsi, çekiminde tanışamadığımız dostlarla da listeyi ve içerikleri yayına hazırlarken online olarak tanıştık. İyi ki bize konuk olmuşsunuz, iyi ki sizleri ağırlamışız ve böyle güzel bir arşivi birlikte inşa etmişiz. Yarın öbür gün birileri "Acaba Türkiye'de özellikle İstanbul'da 2010'lu yılların ortalarında alternatif müzik nasıl bir şeydi?" diye soracak olsa -biliyorum çok spesifik bir soru ama belli olmaz soracağı tutar birinin- "İşte tam olarak böyle bir şeydi!" diyebileceğiz bu arşivle. Bu ortak güzel hatıralarımızı ölümsüzleştirmiş ve kayıt altına almış olduk, çok teşekkürler, iyi ki varsınız!

Son teşekkür de bizi bu süreç boyunca motive eden, takdir eden, ilgiyle takip eden, beğenen, paylaşan, bekleyen kısacası iyi bir şey yaptığımıza ikna eden tüm müziksever dostlara! Bir özel teşekkürüm de benle Pürtelaş 3+1'e dair canavar gibi bir röportaj yapan Büşra ve Avaz Avaz ekibine.

Pürtelaş 3+1'in tüm hesaplarını buraya bir kere daha iliştiriyorum.


Yeni bölüm çekmeyecek olsak da belli aralıklarla arşivden paylaşımlar yapmaya devam ederiz diye düşünüyorum. O yüzden hemen anfaro -ecnebiler unfollow da der- etmezseniz sevinirim. (Ettiler.) Bitirişi başlangıca bağlıyor, hepinize esenlikler diliyorum...


düşün taşın düşün
halim yine belirsiz

Not: Bir ara üzerimde ayrıca iz bırakan şarkılar bölümlü temalı bir başka Pürtelaş 3+1 yazısı daha hazırlayabilirim, hazırlamayabilirim de, nasip.

3 yorum:

Batuhan Apaydın dedi ki...

çok güzel bir işti çok. zamanla daha da değerlenecek, kıymeti hatırlanacak.

gürültü dedi ki...

çok güzel bir projeydi vallahi. Elinize sağlık.

Adsız dedi ki...

:( keşke bitmeseydi.