Pazar, Aralık 19, 2010

23 Aralık Emir Bey Konseri Neden Önemli?


Merhabalar efendiler, şimdi çok zamandır benim beklediğim bir konser geliyor bu hafta Perşembe günü. Taşoda Konserleri dahilinde GKM'de Emir Bey olarak sahne alacağız. Biliyorsunuz ki geçen bahar da ondan önceki kış da Emir Bey grubuyla Taşoda sahnesine çıkmadık. Bunun farklı sebepleri vardı muhakkak, Sade grubuyla sahne almak gibi, ses sisteminden tedirgin olmak gibi. Aynı sahnede en son 2008 Aralık ayında konsere çıkmıştık ki bana kalırsa Emir Bey tarihinin ses ve repertuvar açısından en keyifli konserlerinden biriydi, çünkü ilk gruptuk ve uzun uzun ses ayarları yapacak vaktimiz olduğu için, istediğimiz sesi dışarı da yansıtabilmiştik. O zamanlar üç kişiydik, Emir Yargın Efendi, Nağme Hanım ve ben olmak üzere ve ilk şarkıda Nil İpek Hanım'ı konuk etmiştik, onla birlikte söylemiştik Yeni Türkü'nün Resim şarkısını burdan dinleyebilirsiniz.


O zamandan bu zamana ne değişti. En basitinden o zaman Nil İpek Hanım konuktu, artık bizim bir parçamız. O zamanlar daha göz önündeydik, şimdi biraz daha yer altındayız (underground) ov yeah man. Bu mevzuyu da şöyle açıklayayım, bu geçen zamanda hem grup kadro olarak genişledi, hem de üç tane "gerilla konser" olarak adlandırdığımız tipte konser verdi. Bunlar da tamamen ses sistemsiz olarak çaldığımız, grupça bir eşin dostun evine gidip eve sığabilecek denli konuk davet ettiğimiz pek naif ve mutluluk kaynağı konserlerdi. Kadro genişlemesi ilk Nil İpek Hanım'ı ses desteği olarak gruba dahil etmekle başladı, sonrasında Umut Bey'i kontrbasıyla gruba davet etmekle. Son bir kaç birliktelikte gitarıyla bize eşlik eden Uluç Bey'i de kadromuzdan sayarsak, hayalimdeki ideal kadroya bu geçen süreçte ulaştık diyebiliriz. Bu kadro sabit mi tabi ki değil, hepimizin farklı zamanlarda farklı işleri çıktığı için her bir araya gelebildiğimizde şaşırıyorum ben, ama buna da şükretmek lazım, bu kadar yetenekli insanı bir arada görmek, bu kadar yetenekli insanla kendi üstünkörü bestelerimi çalmak benim için bir şeref.


Katılımları ve yaptığımız işleri böylece özetledikten sonra bu konserin bir diğer önemine gelelim. Şimdi bir aksilik çıkmazsa bu dönem okulu bitiriyorum hatta geçen gün Gönül Hoca Türk Müziği konserinde sahnede bunu vurgulayarak benle eğlendi, hoş çok abartılı bir uzatma yok ama bir dönem uzamıştı işte okul. Bu da Emir Bey grubunun son öğrencilik konserini yaptığımız anlamına geliyor, bu grup benim için okulla biraz özdeşleşti, çünkü üniversitede hayalim böyle bir gruptu ve çok şükür onu kurmayı başardım, büyütüp bir yerlere de getirdik hep birlikte ve şimdi okul bitiyor. Umarım önümüzdeki senelerde devam ederiz bu müziğe ve vaktimiz olur da yine Taşoda Konserleri'ne çıkarız ama bu konser sembolik de olsa bir son anlamına geliyor benim için. Okulun en sevdiğim sahnesinde, en sevdiğim müzisyenlerle, en sevdiğim şarkıları çalmak, gerçekten heyecan verici olacak.


Bir diğer detay ise bu konserde pek değerli dostum Emir Yargın Efendi bize eşlik edemeyecek, kendisi snowboard turnavası için doğuya gitti, sonrasında da haber alamadık, biz de bir başka değerli müzisyen dostumuz Tufan Bey'den rica ettik, o bizle cajon çalacak, ritim vuracak. İtiraf etmek gerekirse okulda, hep birlikte bir şeyler yapmak istediğim müzisyenler vardı, bu konserde Tufan Bey'le de birlikte çalarak bu müzisyenler listemi tamamlamış olacağım. Bu listemdeki diğer isimler Ozan Bey'di ki kendisiyle Sade konserinde çalmıştık, bir diğeri olan Uluç Bey de sahnede olacak o gece zaten; Nil İpek Hanım'ı hiç saymıyorum artık.


Konserin son önemli noktası da Taşoda konserinde çıkacak diğer gruplar. Perşembe günü 17.00'de Emir Bey sahne alacak, ardından 18.00'de Tümer Bey'den bildiğimiz The F.I.P., sonrasında 19.00'da Nil İpek Hanım'ın (aynı zamanda Deniz Hanım ve Ergin Bey'in de) canı gibi sevdiği grubu Lemur, sonrasında da saat 20.00'yi gösterdiğinde delikanlı rock müziğin en güçlü temsilcisi Sakareller sahnede olacak tabi benimle birlikte. Saat 21.00'de de Crimson Blue sahneye çıkacak. Bu saydığım grupların hepsini önceden dinlediğim ve tanıdığım için tavsiye etmekte hiç bir sakınca görmüyorum, benim tanıdığım gruplar Perşembe günü için bu kadar, ama sonrasında da iki grup var, onları dinlemediğim için bir şey diyemeyeceğim ama Taşoda Konserleri'nin en güzel yanı da zaten yeni grupları yeni müzikleri keşfetmek oluyor hep. Cuma günü de tavsiye etmekten çekinmeyeceğim grup saat 20.00'de sahne alan Vera grubu, onlardan da bir şarkı çalacağız Perşembe günü. Tüm konserlerin detaylı programına buradan ulaşabilirsiniz.


Şimdi diyeceksiniz deli mi dürttü (poke) de bunca yazı yazdın bir konser için, yok hayır, misal Sakareller için de bu kadar yazı yazabilirim ama Emir Bey'e oranla çok daha sık konser verdiğimiz bir grup Sakareller. Albümdür, konserlerdir, internet sayflarıdır çeşitli kaynaklardan ilgilenen insanların sürekli bilgiye ulaşabileceği, performans takip edebileceği, kendini güncel tutabileceği ve değişimleri gözleyebileceği bir grup Sakareller. Emir Bey'de ise durum farklı, biraz daha içine kapalı bir cemaat gibiyiz, en son herkese açık konserimizin üzerinden aylar geçti hatta yıl bile geçti sanırım. O yüzden sevdiğimiz sahne, sevdiğimiz kadro, sevdiğimiz repertuvar olunca, her şeyi birden yazayım, arada neler değişti merak eden olursa da okusun istedim. Bu yazıyı sonuna kadar okuyan insanları zaten ben bizzat ellerini öperek kutlayacağım. Konserin event'i burada, bu konser benim için şu veya bu sebeplerden ötürü çok önemli, umarım güzel geçer de gelen insanlar için de önemli olur. Herkesi bekliyorum perşembe günü:
* Fotoğraflar sonuncu hariç,
geçmiş Taşoda Konserleri'nin
belgeleri, hey gidi hey!

2 yorum:

Melmoth dedi ki...

hey gidi hey diyerek bitirmissin yaziyi, oradan devam edeyim, hey gidi hey demek okul bitiyor be emir. demek bu konser son ögrencilik konseri. en kalabalik konserin de bu olmali belki. simdiye kadar okulda veya baska bir yerde emir beyi dinlemis olanlar katilmali bence bu konsere. hem bu konsere gelmeliler hem de seni bir üniversite hayalini gerceklestirdigin icin tebrik etmeliler.

seni ilk kez türk müzigi korosunda dinledim sanirim, sonrasinda emir bey grubunun konserlerine de geldim, 2008 aralik konserinde de oradaydim. dogrusu, emir bey konserleri bana hep guzel seyler hatirlatiyor, hayatimin mutlulukla, sevgiyle andigim bir dönemini hatirlatiyor. hayallerine sahip cikan bir gencin heyecanini paylasmaya geliyordum konserlerine, simdi hayallerime ve hatiralarima sahip cikmak icin persembe günü oraya gelmeliyim diye düsünüyorum. oraya gelip bir kosede bu konseri izlemek icin elimden geleni yapacagim.

Emir Bey dedi ki...

Melmoth: Çok teşekkür ederim yahu, gelirseniz sevinirim çok, görüşmek dileğiyle! Ne de güzel yorum yapmışsınız ayrıca mutlu oldum okudukça.