Pazartesi, Nisan 03, 2017

Karşılaştığım Müzikler #0012 || 170403


Bu hafta sonu Cuma'dan itibaren öyle yoğun geçti ki bir türlü Karşılaştığım Müzikler yazımı tamamlayamadım. Halbuki her haftanın yazısını hafta sonların denk getirmeye gayret ediyordum ama bu kez bir gün rötar yaptım, benim haricimde bu yazıları açıp okuyan 17 okurumdan özür dilerim, varsın bu bol şarkılı listeyi hafta içi ofiste dinlesinler bu kez de. Bakalım nelerle karşılaştım:

---

1. Big Beats Big Times - Then There Were NoneÜlkeden çıkan en heyecan verici projelerden biri Big Beats Big Times ile başlayayım yazıma. Sahnede etkileyici bir ekip görüyoruz: Berke Can Özcan, Feryin Kaya, Burak Irmak, Can Güngör ve Jakub Kurek. Babylon'da çalmışlar Then There Were None'ı, Bomonti'deki mekan şehrin en havalı konser mekanlarından biri kesinlikle, yeri gelmişken bir kere daha bundan bahsedeyim. Ne diyeceğimi bilemiyorum tam olarak bu kayıt için, 10 dakikanızı ayırabileceğiniz daha hoş bir yolculuk bulamayabilirsiniz. Dinleyiniz.

2. Selen Hünerli - AşıkHayranı olduğum nice projenin arkasındaki isimlerden Selen Hünerli'yi bu kez tek başına Aşık adlı parçasını çalıp söylerken buluyorum. Ardındaki portakal bahçesine bakarsak Akdeniz'de bir yerlerde gibi. Bu video da Elif'in Hecesi adındaki bir proje için çekilmiş, projenin diğer videoları da oldukça dikkat çekici, bu şarkıdan sonra bir göz atın derim.

3. Hayko Cepkin - Ağla Sevdam


Hayko Cepkin'in Beni Büyüten Şarkılar, Vol.1 albümü bence şahane bir albüm zaten. Albümün şahaneliği sadece ses, düzenleme ve tarzla ilgili değil. Ben daima dinlediğim, okuduğum, izlediğim, tanıdığım insanların kimlerden etkilendiğini çok merak ederim, bu albüm beni bu açıdan da çok tatmin etmişti. Ağla Sevdam da o albümde beni en heyecanlandıran şarkılardan biriydi. Ben de bu şarkıyı çok severim hatta Kerem Karakaya ile şöyle bir ev kaydımız da vardır. Şarkı Ağır Roman'ın film müziklerinden, Yusuf Taşkın'ın sesinden dinliyoruz o albümde, rahmetli Atilla Özdemiroğlu'nun ne büyük bir insan olduğunu da anlatan bir albüm bu albüm aynı zamanda. Bu şarkı özelinde Aysel Gürel'e de bir selam gönderelim. Hayko Cepkin'in izleyeceğiniz animasyon klibini ise Alkım Serbest çekmiş.

4. Eskiz & İlhan Erşahin - Bıçak Kemikte


Eskiz'in ateşler eden taze albümü Beterin Beteri Var'dan bir şarkı ile karşınızdayız bu kez. Hem de İlhan Erşahin'i de konuk eden bir parça: Bıçak Kemikte. İçim dışım depresif veya sakin müziklerle doldu diyenlere tokat gibi gelsin bu şarkı. O bıçağı çekene saplamak hayaliyle dinleyin, öylesi daha da güzel oluyor.

5. İdil Meşe & Da Poet (Rain Lab) - Rosetta's Song


İdil Meşe ve Da Poet bir araya gelmişler ve Rain Lab adında bir projeye girişmişler. Biri tutmuş, biri pişirmiş, biri söz yazmış, biri beat giydirmiş, ortaya da trip hop sesli güzellikler çıkmış, hani bana hani bana diyenler de bu güzel müzikle beslenmişler. Her iki isim de kendi başlarına güzel işler yapan isimlerdi, bu birliktelikleri de şimdiden güzel üretimlere vesile olmuş, ne mutlu. Buradan Groovypedia ekibine ve Cenk Hasdal'a da bir selam edeyim bu güzel video için.

6. Plugs Out! - Old Heart Falls


İki çok sıkı müzisyen: Murat Özgen Özkan ve Seltay Sobutay. Bir gün bu ikili prova yaparken elektrikler gider ve ortaya Plugs Out! çıkar. Hakkımızda kısmında yazan bilgi bu en azından. Dinlediğiniz eser bir Katatoina yorumu. Yorum gibi yorum yapmış adamlar, takip etmesi heyecan verici dostlar.

7. Evrencan Gündüz - Tutamıyorum Zamanı


Bu kez Evrencan Gündüz'den güzel bir Kenan Doğulu yorumu dinliyoruz: Tutamıyorum Zamanı. Her yaptığı kaydı heyecanla açıp yüzümde bir gülümsemeyle dinliyorum. Güzel gitar, güzel ses, güzel yorumculuk, daha ne olsun işte, bir de sürekli yeni kayıtlar paylaşıyor, oh mis.

8. Duman - Akustik Konser


Vallahi ne diyeyim artık YouTube'da böyle Türk müzisyenlerin canavar gibi içeriklerini buldukça çok mutlu oluyorum. Koskoca Duman'ın koskoca konseri, açın televizyonda izleyin işte daha ne yapsınlar. İstanbul Blue Night'ı bu vizyonlu hareketinden ötürü kutluyorum, çok bir şey yazmaya gerek yok.

9. Levni & Melik - Ham Meyveler


Böyle ayrı ayrı tanıyıp sevdiğimiz müzisyenlerin birlikte yaptığı işler beni daima çok heyecanlandırmıştır. Mis gibi bir iş çıkartmış Levni ve Melik bir araya gelip: Ham Meyveler. Melike'nin güzel sesi, Levni'nin kral alt yapıları derken şarkı gibi bir şarkı olmuş bir anda.

10. 4 Vokal - Ne Ağlarsın


4 Vokal bu sene taze bir albüm yayınladı: Başka / Beş Sekiz Kış Şarkıları. Dinlediğiniz bu güzel Ne Ağlarsın yorumu da işte bu albümden. Türkü inanılmaz bir türküdür, Daimi'nin işidir, Ufuk Yılmaz yönetmenliğindeki klip boyunca, aşağıda ülkece yaşadığımız belaların tarihleri akıyor. "Bu da gelir bu da geçer ağlama" diyecek birilerine her zamankinden çok daha fazla muhtacız ülkece sanıyorum şu sıralar.

11. Tuğçe Şahin Günyaşar - Yan Sen


Yine tanıdık iki yüz görüyoruz videoda, sevgili Tuğçe ve Tolay Günyaşar çifti. Tuğçe'nin sesinden pek güzel bir Gökhan Türkmen şarkısı dinliyoruz Yan Sen adında, Mekan Kalamış'ta denk geldiğim bir Hikâyeli Şarkılar konserinden. Kendileriyle birlikte bu Perşembe günü yani 6 Nisan'da yine Mekan Kalamış'ta bu kez bir "Sevdiğimiz Şarkılar" konseri yapacağız. Bu kez kendi şarkılarımızı değil de sevdiğimiz ve başkalarına ait olan şarkıları çalacağız, yolu düşenleri bekleriz.

12. Hayırsız Ada - Sen Benimsin Ben Seninim


Kaan Boşnak'ın ve arkadaşlarının elinden bir Neşet Ertaş yorumu dinliyoruz: Sen Benimsin Ben Seninim. Ekibin adı Hayırsız Ada, ne yaparlar neyin peşindeler şimdilik bilmiyorum ancak güzel türkü seçmişler, güzel yorumlamışlar, yer yer beni 70-80 dönemine götürdü bu kayıt dinlerken.

13. Ah! Kosmos & Mabel Matiz - Mavi


Yine iki ismin birlikteliğinden çıkan güzel bir iş ile karşı karşıyayız: Mavi. Mabel ve Başak sadece bu güzel şarkıyı oluşturmakla kalmamış, izlediğiniz bu güzel klibi de birlikte yönetmişler. Klipteki performansın sahibi de Jenny Haack imiş, değinmeden geçmeyelim. Mabel Matiz'in kendi yönettiği bir klibini de beğenip önceki yazılardan birinde yazmıştım, Ah! Kosmos ise bu aralar bol müzikal üretimli bir dönemde, ne mutlu dinleyenlere! Acı bir kazayla aramızdan kopan Boysan ve Zeliş'e ithaf etmişler bu eseri.

14. TSU! - Sun Club


Tam anlamıyla yazdan sonbahara dönen bir Pazar günü öğleden sonrası hissi uyandırdı bu şarkı bende. İsmi ve videosu da belki beni etkilemiştir ama, durum bu. TSU!'nun geçtiğimiz sene yayınladığı Dadebe albümünden bir şarkı Sun Club. Videosunu da Aylin Göngör çekmiş vaktiyle.

15. Arel Koray Nalbant & Ceren Gündoğdu & Emir Yargın & Erdem Topsakal & Şenceylik - Bi' Şeyim Mi Var Benim


30 Mart Dünya Bipolar Günü imiş ve gördüğünüz bu güzel insanlar bir araya gelip bu konuda bir farkındalık yaratmak niyetiyle bu güzel şarkıyı ve videoyu hazırlamışlar. #RuhunuİyilikleBesle demişler ve nice insanın gözünün önünde olup da görmezden geldiği bir konuya ısrarla dikkat çekmişler. Şarkı da bayağı güzel olmuş hani!

16. İhtiyaç Molası - Bloody


Abiler 2005'te çıkarttıkları şahane albüm Kapılar'ın kayıt videolarını yayınlamaya devam ediyorlar. Bu kez de Bloody karşımızda. Bekleme yapma diyenlere "This is the dream I'm waiting for" diyorlar. 

17. Esra Kayıkçı - Bozgun HatıraEsra Kayıkçı'nın geçtiğimiz sene Kabak & Lin Records etiketiyle yayınlanan albümü Bozgun Hatıra'ya ismini veren parçanın klibi yayınlanmış. Şarkı gibi dingin, sakin, bağırıp çağırmadan derdini anlatan bu klibi Sinan Kut yönetmiş. Ayrıca trompete sanıyorum çok hayranım ki İmer Demirer çalmış bu şarkıda. Dinlemenizi sizin iyiliğiniz açısından tavsiye ederim.

18. İkiz Cabin Crew - On Time


Vallahi misler gibi müzik, ortam gibi ortam, kayıt gibi kayıt, nereden karşıma çıktı bilmiyorum da dinleyince vay arkadaş dedirtti bu şarkı. Şarkının adı On Time, İkiz Cabin Crew adlı bir ekipçe çalınmış. İkiz isimli davulcu esas abimizin yanındaki isimlerse Jonne Bentlöv ve Joel Lyssarides imiş. Özetle tam olarak "Millet ne güzel işler yapıyor ya!" demelik iş.

---

Gelelim yazının diğer müzikli bağlantılarına. Aslına bakarsanız buraya koyacak çok şey buluyorum, sonra hepsini unutuyorum ama hiç olmazsa aklımda bir iki albüm haberi kaldı.

- Öncelikle Can Kazaz'dan başlayalım. Kendisi yeni albümü Ben Sizden Kaçtım'ı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Hızlıca bir kulak kabarttım, daha detaylı dinledikçe gelecek yazılarda bu albümün şarkılarıyla karşılaşacaksınız eminim. Şimdilik dinleyin deyip geçiyorum.

- Bir diğer muhakkak dinleyin albümü ise Çoğunlukla Zararsız'ın Kum Taneleri albümü. Facebook sayfalarının hakkında kısmında çok güzel bir grup tarihçesi anlatımı var, okuyun muhakkak ama işin özünde Büşra Yalçınöz ve Cem Uçan çifti var gibi anlıyorum. Canavar gibi de albüm yapmışlar, Nilipek. gibi, Emir Erünsal gibi, Yekta Kopan gibi değerli isimler de yer yer albüme dahil olmuş. Sosyal medyanın şahane algoritmaları sağ olsun insan bazen gözünün önündeki kaçırıyor ama dilerim bu şarkıların videoları da olur ve gelecek yazılarda kendilerinden tek tek de bahsederim.

- Bir de Türkiye'den çıkan müzikler haricinde bir haber vereceğim, Yasmine Hamdan yeni bir albüm yayınladı Al Jamilat adında. Tür tür güzel şarkı var albümde, dinlemenizi tavsiye ederim.

- Son bağlantım ise ibretlik bir gerçek zamanlı yansıtma videosu. Haydi sabit cephelere yansıtıyorsunuz anlıyoruz da bu nedir arkadaş? Tam anlamıyla bir "Japonlar yapıyor!" videosu.

---

Tekrar eden not: Mesela bu şarkıları ya da albümleri dinlediniz, beğendiniz, naçizane tavsiyem seveceğini düşündüğünüz birilerine de yollayın ya da dinletin. Böylece güzel müziklerin de kötü müzikler kadar yayılma şansı olur.

Serinin önceki yazılarına buradan ulaşabilirsiniz:

Hiç yorum yok: